Jak dbać o wyroby filcowane ręcznie
Aby rzecz cieszyla nas długo, musimy przestrzegac pewnych zasad.
Pielęgnacja rzeczy wykonanych z filcu jest bardzo prosta i niewiele się różni od pielęgnacji wyrobów wełnianych i dzianiny.
Czyszczenie miękką szczoteczka, w przypadkach silnego zabrudzenia może być wilgotna (abażury, przedmioty dekoracji wnętrza, zabawki, biżuteria I inne drobne przedmioty)
Pranie
§ temperatura wody 30-35ºC
§ prać tylko używając środków dla wełny(najlepiej płynu do prania wełny z lanolina)
§ prać delikatnie bądź zamoczyć na 2-3 godziny .
§ nie można trzeć ani pocierać mydłem, a tylko delikatnie i starannie wygniatać przez kilka minut w wodzie z rozpuszczonym środkiem piorącym.
§ wypłukać w letniej wodzie (można użyć środków do płukania wełny), zawsze o tej samej temperaturze, zmieniając ją kilkakrotnie aż będzie zupełnie czysta
§ po upraniu i wypłukaniu nie wolno wyrobów wykręcać ani wyżymać, lecz dokładnie wycisnąć rękoma nadmiar wody. Następnie zostawić do całkowitego ściekanięcia wody albo delikatnie “odsączyć” przez ręcznik
§ rozłożyć na ręczniku, przy rozkładaniu nadaje się wyrobom właściwy im kształt i formę, pozostawiając do ostatecznego wysuszenia.
§ dla szalików w technice “nuno”, jeżeli jest to potrzebne, zaleca się delikatnie prasowanie wilgotnego wyrobu w trybie “wełna, jedwab”
Trzeba też pamiętać o tym, że na początku używania wyrobów z ręcznie filcowanej wełny zawsze występuje zjawisko "mechacenia się", co jest rzeczą naturalną, oznacza że rzecz jest nowa i ustępuje z czasem:).
NIE WOLNO!!!
Prać, wirować I suszyć w pralce
Używać gorącej albo chłodnej wody
Intensywnie trzeć, skręcać I wyżymać
Prasować w trybie innym niż “wełna, jedwab”
Suszyć przy kaloryferze
Warto pamiętać, żeby nie dopuszczać do zbytniego zabrudzenia lub przepocenia rzeczy, ani nie przechowywać długo brudnej.
Wyroby z naturalnej wełny zalecane są do użytku przez lekarzy rożnych specjalności: rehabilitantów, reumatologów, neurologów, ginekologów I innych w celach terapeutycznych.