Historia i współczesność

Wełna i Filc – początki

Filc to chyba  najstarszy materiał włókienniczy, znany człowiekowi. 

Historia filcu zaczyna się w 5-6  wieku p.n.e. – od czasy udomowienia  owiec. 

Wtedy Nomadowie robili z niego ubrania, przybory domowe, dywany, koce, zbroje, buty, a nawet domy (do tej pory Nomadzi azjatyccy  mieszkają w domach filcowych zwanych - jurtami). Jeśli początkowo filc wyrabiał się z nie farbowanej wełny i cenił się tylko za właściwości ocieplenia, ochrony, liekkość ( prawdziwy filc jest bardzo "zwarty" ale jednoczesśnie bardzo liekki) i innych praktycznych właściwości, to po odkryciu możliwości  farbowania wełny  używano go jako materiał, niezastąpiony w całym przemyśle rzemieślniczym. Farbowali wełnę używając naturalnych barwników: wywary z roślin, owoców, kwiatów, itp., utrwalali kolor sokiem z kiszonej kapusty, popiołem dębowym:. Niektóre filce, utworzone   w dawnych czasach zachowały się do dnia dzisiejszego.   Potwierdza to opinie wytrzymałości i trwałości przedmiotów z filcu.
W Skandynawii i Rosji są jeszcze  produkowane są w manufakturach filcowe buty (walonki), które teraz przeżywają swoje odrodzenie i zyskują zainteresowanie wśród znanych projektantów mody... Z ręcznie zrobionego filcu możemy wyczarować wyjątkowe rzeczy – szale, kapcie, torebki, czapki, ozdoby biżuterie i wiele innych „unikatowych” przedmiotów użytkowych i artystycznych.

 

Wełna  i  Filc – współczesność

W czasach, kiedy cenimy naturalność  i  ekologiczność otaczających nas rzeczy, zrobione ręcznie przedmioty z filcu stają się bardzo aktualne ze względu na metodę ich wytwarzania i możliwość używania ich przez ludzi z alergiami. Niesamowite ile rzeczy można zrobić z wełny!! W tworzeniu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia... Czasami tylko po dotknięciu możemy uwierzyć że to jest wełna... Filc możemy zobaczyć w nowoczesnym wystroju wnętrz jako modne i wyjątkowe akcesoria. Filcowe obuwie (zarówno uliczne jak i domowe) ze wzglądu na swoje właściwości cieszą się niezmienną popularnością wśród ludzi, które cenią komfort i naturalność. Ubrania z filcu pojawiają się na wybiegach znanych projektantów wywołując zachwyt i duże zainteresowanie. 

W dzisiejszych czasach eksperymentujemy z wełną, dodajemy różne włókna (naturalne i syntetyczne, lniane, jedwabne itp.) a to dało początek nowej technice „nuno-felt” – wełna w harmonijnym połączeniu z podstawą tekstylną. Filc jest farbowany, zdobiony, czasami do zupełnie odmiennego i ciekawie ocenianego kształtu. Połączenie tradycji i postępu, daje filcu nowe życie w projektach wielkich couturiers, młodych projektantów, artystów i mistrzów rękodzieła.Filc... Nieograniczone fantazje, inspirujące doświadczenia. Bogatsza staje się jego historia, bardziej dziwaczne staja się go formy, i bardziej interesująca i głęboką "filozofia". 

 

Tak więc chcemy podzielić się z wami naszymi inspiracjami, nowoczesnymi i tradycyjnymi wyrobami, dla dzieci i dorosłych, praktycznych i filozoficznych, dla domu i naszych pupili, rożnymi, ale zawsze wyjątkowymi, unikalnymi. Bo robimy ich dla was z dusza i radością.