Dlaczego filc?

Ciepła, naturalna, miękka, miła w dotyku - z tym kojarzy nam się wełna. A co tak naprawdę wiemy o właściwościach wełny? Nasi, ubodzy w środki farmakologiczne przodkowie używali wełnę do leczenia rożnych chorób. Wełna owcza przyspiesza zrastanie kości przy złamaniach i gojenie urazów. Oto powszechnie znane właściwości wełny.

1.       Jedną z przyjemnych i przydatnych właściwości wełny – higroskopijność. Zdolność absorbowania wilgoci Dużo wilgoci. Około 1/3 swojej wagi. T.z. że 100 gramowy szalik absorbuje do 33 gramów wody/potu. Ale nie tylko absorbować, ale odparować go (pot) – a tym samym zachować ciało w cieple i suchości, co jest bardzo ważne przy zazębieniach. Takie „suche ciepło” jest niezastąpione przy reumatyzmie. Przy tym wełna absorbuje wilgoć siedem raz szybciej niż bawełna.

2.       Niskie przewodnictwo cieplne to druga ważna cecha wełny. Dlatego wełniane ubrania  są cieplejsze niż jakiekolwiek inne.  Oczywiście pod warunkiem, że  na pewno zrobione są z naturalnych tkanin, a nie z „wynalazków” specjalistycznych laboratoriów znanych firm odzieżowych.. Dlatego w każdej porze roku czujemy się komfortowo – nie jest nam gorąco w upały ani też chłodno w zimne dni.

3.       Z licznych reklam, książek i czasopism, wiemy, że nasze ciało oddycha, nie tylko przez płuca, ale  każda komórka skóry jest również zaangażowana w absorpcji tlenu i emisji dwutlenku węgla. Ażeby skóra  pod ubraniem mogła oddychać, to ubrania musza być przewiewne. Wełna ma zdolność przepuszczania powietrza, co pozwala ciału oddychać świeżym powietrzem, a nie "dusić się w ciężkiej zbroi".

4.       Na szczyt użyteczności wznosi wełnę lanolina (wosk zwierzęcy, znajdujący się w runie). Używany jest w medycynie jako baza dla maści, – które polecane są na bóle reumatyczne, bóle stawów i mięsni, przy osteochondrozie, chorobach ortopedycznych i oskrzeli, alergii. W branży kosmetycznej lanoliny używa się w produkcji kremów, balsamów itp. Lanolina nie tylko zmiękcza i nasyca skórę, ale ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwko obrzękowe i przeciwalergiczne.

5.       Wełna – jest doskonałym masażystą. Za względu na fakt, że poszczególne włosy wybijają się z płótna, filc poprawia drenaż limfatyczny i krążenie, zapewniając zdrowie naczyniom krwionośnym. Filc masuje spód bosej stopy przez mikro ukłucia włosków wełny i uspokaja zmęczone po wysiłku nogi. Takie tarcie powoduje wyrównanie „potencjału elektrycznego” ludzkiego ciała i uspokaja nerwy. Poszerzenie naczyń i poprawa krążenia krwi maja korzystny wpływ na męską potencję.